Njihuni me “La Casa Azul”, shtëpinë e Frida Kahlo

E lyer me ngjyrën blu, kjo shtëpi është një pjesëz qielli dhe përpos kësaj, edhe shtëpia e një prej piktoreve më me influencë në artin pamor, Frida Kahlo.

E gjendur në Mexico, shtëpia pikërisht vendi ku artistja ka lindur dhe është rritur, gjithashtu, është rikthyer pasi martesa me Diego Riverën përfundoi. “La Casa Azul” është edhe banesa ku Frida vdiq në moshën 47-vjeçare, pas problemeve shëndetësore.
Sot, kjo shtëpi është kthyer në një muze. Muret janë dekoruar me pikturat dhe fotot e Fridës dhe vizitohet nga shumë artdashës.

Supports text, HTML tags, JS code and video embed code

Më poshtë, do të gjeni disa nga fotot që më parë nuk ishin ekspozuar për publikun: