Gjenialiteti i Alber Kamy në 10 shprehje

Një prej figurave më të rëndësishme të shekullit të XX-të është Alber…

6 shprehje nga Simone de Beauvoir që kanë revolucionuar feminizmin

Në artin e letërsisë, Simone de Beauvoir ka lënë një gjurmë të…

5 tituj shqip që duhen lexuar patjetër

Muaji i festave është gjithashtu muaji i duhur për të lexuar librat…

Një bibliotekë në nder të Haruki Murakami

Në Universitetin Waseda të Tokios, po dizenjohet një bibliotekë publike në nder…

15 librat që duhet të lexoni një herë në jetë

Librat janë arratisja jonë nga realiteti dhe bileta për të hyrë në…

Ismail Kadare fiton “Nobelin Amerikan” për vitin 2020

Çmimi Ndërkombëtar i Letërsisë Neustadt është vlerësimi i radhës për Ismail Kadare,…

Çfarë të lexoni në tetor?

Jemi zyrtarisht në vjeshtë, në sezonin e pulovrave të buta, batanijeve të…

Librat që duhet të lexoni në shtator

Ekziston një hipotezë se librat përshtaten me stinët. Kështu, Elegance jus jell…

Librat që kanë ndryshuar jetën e Ines de la Fressange

Fytyra që frymëzoi Karl Lagerfeld dhe supermodelja e jashtëzakonshme, Ines de la…

“1984”, kryevepra e pakohë

“1984” George Orwell/ 800 lekë Një ndër veprat më me ndikim të…

error: Content is protected !!