Lista e të nominuarve dhe fituesve të American Music Awards

Eventi më i madh muzikor, i cili pa dyshim pritet me interes shumë të madh nga publiku dhe shërben si një vlerësim i jashtëzakonshëm për karrierën e artistëve.

Elegance ju sjell listën e plotë e të nominuarve dhe fituesve të AMA.

Supports text, HTML tags, JS code and video embed code

ARTISTI I VITIT
Justin Bieber
Post Malone
Roddy Ricch
Taylor Swift (Fituese)
The Weeknd

ARTISTI I RI I VITIT
Lewis Capaldi
Doja Cat (Fituese)
DaBaby
Lil Baby
Roddy Ricch
Megan Thee Stallion

BASHKËPUNIMI I VITIT
Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”
DaBaby ft. Roddy Ricch, “Rockstar”
Dan + Shay with Justin Bieber, “10,000 Hours” (Fitues)
Lady Gaga & Ariana Grande, “Rain On Me”
Megan Thee Stallion ft. Beyoncé, “Savage Remix”

ARTISTI I PREFERUAR I MEDIAVE SOCIALE
BTS (Fitues)
Billie Eilish
EXO
Ariana Grande
NCT 127

VIDEO E PREFERUAR MUZIKORE
Doja Cat, “Say So”
Future ft. Drake, “Life Is Good”
Lady Gaga & Ariana Grande, “Rain On Me”
Taylor Swift, “Cardigan” (Fituese)
The Weeknd, “Blinding Lights”

ARTISTI I PREFERUAR NË ZHANRIN POP/ROCK
Justin Bieber (Fitues)
Post Malone
The Weeknd

ARTISTJA E PREFERUAR NË ZHANRIN POP/ROCK
Dua Lipa
Lady Gaga
Taylor Swift (Fituese)

DYSHJA OSE GRUPI I PREFERUAR NË ZHANRIN POP/ROCK
BTS(Fitues)
Jonas Brothers
Maroon 5

ALBUMI I PREFERUAR NË ZHANRIN POP/ROCK
Harry Styles, “Fine Line” (Fitues)
Taylor Swift, “folklore”
The Weeknd, “After Hours”

KËNGA E PREFERUAR NË ZHANRIN POP/ROCK
Lewis Capaldi, “Someone You Loved”
Dua Lipa, “Don’t Start Now” (Fituese)
Post Malone, “Circles”
Roddy Ricch, “The Box”
The Weeknd, “Blinding Lights”

ARTISTI I PREFERUAR NË ZHANRIN COUNTRY
Kane Brown (Fitues)
Luke Combs
Morgan Wallen

ARTISTJA E PREFERUAR NË ZHANRIN COUNTRY
Gabby Barrett
Miranda Lambert
Maren Morris (Fituese)

DYSHJA OSE GRUPI I PREFERUAR NË ZHANRIN COUNTRY
Dan + Shay (Fitues)
Florida Georgia Line
Old Dominion

ALBUMI I PREFERUAR NË ZHANRIN COUNTRY
Luke Combs, “What You See Is What You Get”
Blake Shelton, “Fully Loaded: God’s Country” (Fitues)
Morgan Wallen, “If I Know Me”

KËNGA E PREFERUAR NË ZHANRIN COUNTRY
Dan + Shay with Justin Bieber, “10,000 Hours” (Fitues)
Maren Morris, “The Bones”
Blake Shelton (Duet with Gwen Stefani), “Nobody But You”

ARTISTI I PREFERUAR NË ZHANRIN RAP/HIP-HOP
DaBaby
Juice WRLD (Fitues)
Roddy Ricch

ARTISTJA E PREFERUAR NË ZHANRIN RAP/HIP-HOP
Cardi B
Nicki Minaj (Fituese)
Megan Thee Stallion

ALBUMI I PREFERUAR NË ZHANRIN RAP/HIP-HOP
Lil Baby, “My Turn”d
Lil Uzi Vert, “Eternal Atake”
Roddy Ricch, “Please Excuse Me For Being Antisocial” (Fitues)

KËNGA E PREFERUAR NË ZHANRIN RAP/HIP-HOP
Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP” (Fituese)
DaBaby ft. Roddy Ricch, “Rockstar”
Roddy Ricch “The Box”

ARTISTI I PREFERUAR NË ZHANRIN SOUL/R&B
Chris Brown
John Legend
The Weeknd (Fitues)

ARTISTJA E PREFERUAR NË ZHANRIN SOUL/R&B
Jhene Aiko
Doja Cat (Fituese)
Summer Walker

ALBUMI I PREFERUAR NË ZHANRIN SOUL/R&B
Doja Cat, “Hot Pink”
Summer Walker, “Over It”
The Weeknd, “After Hours” (Fitues)

KËNGA E PREFERUAR NË ZHANRIN SOUL/R&B
Chris Brown ft. Drake, “No Guidance”
Summer Walker, “Playing Games”
The Weeknd, “Heartless” (Fitues)

ARTISTI I PREFERUAR LATIN
Bad Bunny (Fitues)
J Balvin
Ozuna

ARTISTJA E PREFERUAR LATINE
Becky G (Fituese)
KAROL G
Rosalía

ALBUMI I PREFERUAR LATIN
Anuel AA, “Emmanuel”
Bad Bunny, “Las que no iban a salir”
Bad Bunny, “YHLQMDLG” (Fitues)

KËNGA E PREFERUAR LATINE
Bad Bunny, “Vete”
Black Eyed Peas X J Balvin, “RITMO (Bad Boys For Life)”
KAROL G & Nicki Minaj, “Tusa” (Fituese)

ARTISTI I PREFERUAR NË ZHANRIN ALTERNATIVE ROCK
Billie Eilish
Tame Impala
Twenty One Pilots (Fitues)

ARTISTI I PREFERUAR NË ADULT CONTEMPORARY
Lewis Capaldi
Jonas Brothers (Fitues)
Maroon 5

ARTISTI I PREFERUAR NË CONTEMPORARY INSPIRATIONAL
Lauren Daigle (Fituese)
For King & Country
Kanye West

ARTISTI I PREFERUAR NË ZHANRIN ELECTRONIC DANCE MUSIC (EDM)
Kygo
Lady Gaga (Fituese)
Marshmello

KOLONA ZANORE E PREFERUAR
“Birds of Prey: The Album” (Fituese)
“Frozen II”
“Trolls: World Tour”